کاری کن که اسمت با جسمت نره زیر خاک...

مروری تخصصی و جامع بر هزینه های ثبت شرکت

مروری تخصصی و جامع بر هزینه ثبت شرکت

تهیه شده با ❤ توسط تیم تحریریه پوشه

فهرست مقاله

()

“سرمایه‌گذاری برای دستیابی به اعتبار و قدرت رقابتی در بازار”

وقتی تصمیم میگیریم که ثبت شرکت انجام بدیم، قطعا یکی از موضوعاتی که برای ما مهمه و دوست داریم در موردش اطلاعات بیشتری کسب کنیم، اینه که هزینه ثبت شرکت چقدر هست؟

همونطور که میدونید برای هرکاری نیازه که هزینه ای رو پرداخت کنیم و کار ثبت شرکت هم چون یک کار حقوقی و تخصصی هست، نیاز به هزینه داره و فرقی نمیکنه که این کار رو خودتون انجام بدین یا یک موسسه ثبتی این خدمات رو بهتون ارائه بده.

اما آیا میدونید هزینه ثبت شرکت در واقع نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده بهتر کسب و کارتون و اعتبار بیشتر در بازار رقابتی هست؟ حالا سوال اینجاست که :

  • هزینه ثبت شرکت چقدره؟
  • هزینه ثبت شرکت به چه چیزایی بستگی داره و چطور میتونیم اون رو تخمین بزنیم؟
  • آیا میشه هزینه ثبت شرکت رو کم و زیاد کرد یا خیر؟
  • اگر خودم ثبت شرکتم رو انجام بدم هزینه هام کاهش پیدا میکنه؟

اینا سوالاتی هستن که احتمالا براتون پیش میان و نیازه که جوابشون رو بدونین تا بتونین تصمیم گیری بهتری توی این زمینه انجام بدین و انتخاب کنین که میخواین شرکت خودتون رو چطور و به چه روشی ثبت کنین.

اگه به دنبال ثبت شرکت هستید و دوست دارین که اطلاعات بیشتری در مورد هزینه این کار به دست بیارین تا بتونین آگاهانه برای این کار اقدام کنین، از شما دعوت می کنیم که تا انتهای این مقاله با گروه ثبتی پوشه همراه باشین؛ ما به شما راهنمایی خواهیم کرد تا بتونید هزینه‌های مربوطه رو به‌ صورت کامل در نظر بگیرین.

هزینه ثبت شرکت چقدره؟

اول از همه باید بهتون این موضوع رو بگم که فرقی نمیکنه شما خودتون بخواین شرکت رو ثبت کنین یا یک موسسه ثبتی این کار رو براتون انجام بده، در هر صورت نیازه که هزینه ای رو برای ثبت شرکت بپردازین.

باید اینو بدونید که اگه تصمیم بگیرید خودتون ثبت شرکتتون رو انجام بدید مطمئنا چندین و چند بار پروندتون رد میشه و یا اصلاحیه میخوره که همین مورد باعث اتلاف وقت و هزینتون میشه و روند ثبت شرکتتون ماه ها به عقب میفته و نیاز به پیگیری مداوم داره ، ضمنا توی این بازه زمانی از دست رفته ممکنه موقعیت های خوب مالی و تجاری رو از دست بدین.

اما توی حالتی که موسسه  ثبتی براتون ثبت شرکتتون رو انجام بده، تفاوتش اینه که هزینه ای برای کارمزد از شما دریافت میکنه ودر مقابل درد سرهای پیگیری و اتلاف وقت و مشکلات پیش رو را ندارید و تمامی مراحل رو با تخصص و تجربه ای که دارن بدون نقص و در سریعترین زمان ممکن براتون انجام میدن.

حالا در ادامه این مقاله می خوایم بهتون بگیم که به صورت کلی هزینه ثبت شرکت به چه عواملی بستگی داره و چطور میتونین این هزینه ها را مدیریت و کنترل کنین ؛تا بتونین دید بهتری نسبت به هزینه ها داشته باشین و در نهایت تصمیم گیری درستی رو در این مورد انجام بدید.

هزینه ثبت شرکت

 

۱- نوع شرکت ثبتی:

اولین موضوعی که باعث میشه هزینه ثبت شرکت های مختلف باهم تفاوت داشته باشه، اینه که نوع شرکت ثبتی شما چیه؟ مثلا شما اگه بخواین یه شرکت سهامی عام یا شرکت تضامنی ثبت کنین، قطعا باید هزینه بیشتری نسبت به ثبت یک شرکت مسئولیت محدود بپردازین.

به همین خاطر نیازه که این موضوع رو مد نظر قرار بدین و بدونین که اختلاف قیمت بین ثبت انواع شرکت، کاملا طبیعی هست و چون دردسر ثبت بعضی شرکت ها بیشتره، قطعا هزینه بیشتری هم بابتشون نیازه.

۲- سرمایه شرکت:

 مقدار سرمایه ثبتی شرکت نیز میتونه در هزینه ثبت تأثیرگذار باشه . شرکت‌هایی با سرمایه بالا ممکن هست نیاز به پرداخت هزینه بیشتری داشته باشن. مثلا شرکتی که سرمایه ثبتی اون ۱۰۰ هزار تومن هست حق تمبر مالیات سرمایه ای  که باید پرداخت کنه ۵۰ هزار تومنه ولی شرکتی که سرمایه ثبتی اون ۱۰ میلیارده ، حق تمبر مالیات سرمایه اون ۵.۰۰۰.۰۰۰ تومنه .

۳- تعداد شرکاء:

اگر شرکتی دارای تعداد شرکاء بیشتری باشه، ممکنه هزینه‌های ثبت و مدارک مورد نیاز بیشتر بشه. همچنین، تعداد شرکاء ممکنه بر هزینه‌های انجام مراحل بعدی ثبت نیز تأثیر بگذاره.

هر یک از شرکا یا سهامداران دارای سمت ،میزان سهام ، اطلاعات و مدارکی هستند که مراحل رو طولانی تر میکنن وهمین موضوع  دارای هزینه هست .همچنین باید تمامی موارد در روزنامه رسمی چاپ بشه که خودش باعث افزایش هزینه میشه .

هزینه ثبت شرکت

 

۴- حوزه فعالیت و موضوع شرکت:

هر چه موضوع شرکت طولانی تر و گسترده تر باشه هزینه های اون بالاتر میره .برخی حوزه‌های فعالیت شرکت‌ها نیز نیازمند مجوزهای خاصی هستند که ممکنه به هزینه‌های اضافی منجر بشه. به عنوان مثال، شرکت‌هایی که در حوزه بانکداری، بیمه، داروسازی و غیره فعالیت می‌کنن، نیاز به مجوزهای ویژه‌ای دارن که در هزینه ثبت شرکت قطعا تأثیرگذاره.

۵- دارایی‌های غیر نقدی:

دارایی‌های غیر نقدی مانند اموال، خودروها، ماشین‌آلات و غیره که تمایل دارین جز سرمایه ثبتی شرکت به حساب بیاد نیز بر هزینه ثبت شرکت تاثیر میزاره .مثلا شرکایی که سرمایه اونها ماشین آلات هست، برای محاسبه ارزش اون باید به کارشناس دادگستری مراجعه و هزینه ای پرداخت کنن ، این گونه هزینه ها رو هم باید در نظر داشته باشیم.

۶- تعداد شعبه‌ها و نمایندگی‌ها:

اگر شرکت دارای شعبه‌ها و نمایندگی‌های فرعی هست ، مراحل طولانی تر میشه و هزینه‌های ثبت مرتبط با اونها رو نیز باید در نظر بگیریم.

هزینه ثبت شرکت

 

۷- کارمزد موسسه ثبتی:

اینکه موسسه ثبتی موردنظر شما چه کارمزدی رو برای ثبت شرکت در نظر میگیره هم میتونه توی هزینه نهایی ثبت شرکت شما موثر باشه. مثلا بعضی از شرکت های ثبتی هستن که به خاطر برند شدن خودشون، هزینه بسیار بیشتری رو دریافت میکنن و بعضی ها هم هستن که ممکنه سطح کارمزد خودشون رو پایین تر قرار بدن و این موضوع کاملا به خود موسسه ثبتی که انتخاب میکنین بستگی داره.

۸- هزینه های پستی و چاپ:

برای ارسال مدارک به اداره ثبت شرکتها باید پاکت مخصوص تهیه کنید و همچنین هزینه ای برای ارسال مدارک توسط پست اخذ میشه ، حالا اگه  شرکت برگشت بخوره و بخواین دوباره اون رو ارسال کنین  ، هزینه های چاپ مجدد و ارسال و پست هم به هزینه نهایی اضافه میشه که باید اون رو در نظر داشته باشین.

هزینه ثبت شرکت

 

۹- هزینه روزنامه:

توی مراحل ثبت شرکت نیاز هست که در روزنامه رسمی آگهی بدین تا بتونین مراحل ثبت شرکت رو پشت سر بذارین. به همین خاطر هر چه موضوع گسترده تر، تعداد شرکا و سهامداران بیشتر و موارد وبندهای شرکت بیشتر باشه، هزینه روزنامه رسمی هم بیشتر میشه  و توی قیمت نهایی کاملا موثره.

برای اینکه بتونین این هزینه رو کنترل کنین، نیازه که تعداد کلمات آگهی شما  کمتر باشه و میتونین این موضوع رو از موسسه ثبتی خودتون درخواست کنین.

۱۰- خدمات تکمیلی:

خیلی از موسسه های ثبتی میان فقط کار ثبت اولیه شرکت رو انجام میدن و برای تمامی کارهای جانبی که نیاز دارین و ضروری هم هستن، ازتون هزینه های جداگانه دریافت میکنن و از ابتدا هزینه نهایی بهتون اعلام نمیشه تا بتونن فقط کارشما رو بگیرن.

این موضوع باعث میشه که تهش ببینین هزینه ای خیلی بیشتر از حالت عادی پرداخت کردین ، در صورتی که هیچ اطلاعی ازش نداشتین. به همین خاطر باید دقت کنین که موسسه مورد نظر شما با ثبت شرکت، چه خدماتی رو تا چه مرحله ای  بهتون ارائه میده و در نهایت چه هزینه ای رو برای این کار در نظر میگیره تا بتونین تخمین درستی رو از هزینه ثبت شرکت خودتون داشته باشین.

مثلا ما در گروه ثبتی پوشه، به همراه ثبت شرکت، مشاوره مالیاتی ،ثبت نام کد اقتصادی ، اظهارنامه پلمپ ،دفاتر پلمپ و… رو هم به صورت طرح تکمیلی تاسیس شرکت به مشتری های خودمون با هزینه ای بسیار عالی ارائه میدیم تا بتونن از این خدمات استفاده کنن و بعد از ثبت شرکت دیگه دغدغه ای بابت کارهای دیگه اون نداشته باشن و به راحتی به افزایش درآمد کسب و کار خودشون بپردازن.

سخن پایانی

توی این مقاله در مورد این صحبت کردیم که هزینه ثبت شرکت چقدر هست و به چه عواملی بستگی داره. گفتیم که فرقی نمیکنه خودتون بخواین کار ثبت شرکت رو انجام بدین یا یک موسسه ثبتی این کار رو براتون بکنه، در هر صورت نیازه که هزینه ی این کار رو پرداخت کنین.

عوامل موثر توی هزینه ثبت شرکت رو با هم بررسی کردیم که در نهایت چه چیزایی میتونن توی هزینه ثبت شرکت شما موثر باشن و باعث بشن که قیمت نهایی مشخص بشه.با تکیه بر تجربه و دانش خودمون به عنوان متخصص امور ثبتی، ما با اطمینان می‌تونیم بگیم که ثبت شرکت، در واقع نقطه عطف و سرمایه‌گذاری هدفمندی در راه رسیدن به خواسته هاتون هست؛ ثبت شرکت میتونه قطعا سکوی پرتابی در بازار رقابتیه امروزه و یک گام بزرگ به سوی موفقیت در کسب و کار شماست.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشه که بتونین با توجه به نکات گفته شده، به راحتی از هزینه های ثبت شرکتتون مطلع بشید و توی این زمینه آگاهانه ترعمل کنین.

میانگین امتیاز: / ۵. تعداد آرا:

خدمات پیشنهادی پوشه

این مقالات رو هم بخونید!

میتونین QR کد پروانه کسب رو اسکن کنید و اعتبار پوشه رو بسنجید